Dnešní deštivé počasí mě zahnalo do kuchyně. Po dlouhé době jsem se opět dostala k polentě. Naposled jsem psala recept na polentovou placku se sýrem a cibulí *ZDE* a pak na polentovou pizzu *ZDE*. Dnes to bude pro změnu polentový koláč se špenátem a nivou. Polenta je kukuřičná kaše rozšířená především v severní Itálii a také v Chorvatsku, Rumunsku, Moldavsku a Černé Hoře, kde se podává jako silně kajmakem omaštěná kaše se sklenicí kyselého mléka. V ČR se nejčastěji prodává jako instantní kukuřičná polenta, ze které se připravuje kaše, knedlíky nebo různé placky.
Budeme potřebovat:
2 šálky polenty
vodu
špenátový protlak
cibuli
jarní cibulku
2 stroužky česneku
nivu
bylinky
vajíčko (na zalití)
Nejdříve si dáme rozpustit špenátový protlak. Mezitím si na olivovém oleji dozlatova osmahneme cibulku, kterou potom vmícháme do rozpuštěného protlaku. Přidáme prolisovaný česnek a okořeníme dle chuti.
Hodně záleží jakou formu nebo nádobu zvolíte. Polentová placka by měla mít alespoň 1cm. Já použila ve směs velkou oválnou keramickou formu. Do hrnce dáme 3 šálky vody a přivedeme k varu. Osolíme, případně okořeníme dle chuti. Přidáme dva šálky polenty a bez přestání mícháme. Postupně se nám začne tvořit hustá kaše. Dle potřeby ještě přilíváme vodu. Až bude mít kaše ideální hustotu začneme ji dávat do formy. Důležité je pracovat s polentou, co nejrychleji, dokud je teplá. Jakmile začne chladnout začne se rozpadat.
Posypeme nasekanými bylinkami (libeček, tymián) jarní cibulkou a okořeníme. Druhá vrstva bude špenát, který nakonec zasypeme na hrubou nastrouhanou nivou.
Dáme do předem vyhřáté trouby a pečeme 20 minut na 220 stupňů. Po 20 minutách přelijeme rozšlehaným vajíčkem a dáme zapéct ještě na 10 minut. Důležité je nechat koláč před krájením zcela vychladnout. Polenta ztvrdne totiž až po úplném vychladnutí. Přeji dobrou chuť :)
Tak ten vypadá bezvadně, špenát naprosto zbožňuji! :)
OdpovědětVymazathttp://es-veronica.blogspot.cz/
Mňam, dala bych si :-) Polentu jsem zatím nejedla.
OdpovědětVymazat